Тег AREA, атрибут coords


Сайт Л і с к и               Головна      Про сайт     Архів новин     Флора/Монітор     Вебкамера 


  До змісту

Уривки з книги про історію Дніпровського району столиці. Частина 18

Середа, 15.06.2022 17:03   

   До уваги читачів - уривки з історико-краєзнавчого видання "Освячений Дніпром", яке вийшло в світ у 2019 році з нагоди 50-річчя заснування Дніпровського району міста Києва. Книга передавалась у всі бібліотеки району.


Попередня частина (17)

Наступна частина (19)  

     Освіта і медицина під завісу ХІХ століття

Гриць в школі. Малюнок І.Їжакевича    На тлі очевидного економічного і технологічного прогресу соціально-побутові умови, в яких проживала більшість мешканців Російської імперії, важко було назвати цивілізованими, навіть за мірками того часу. Росія століттями цілеспрямовано нищила освіту і культуру України, в середині ХІХ століття на її теренах ситуація в цих галузях була найгіршою в імперії. Так, станом на 1869 рік в Остерському повіті з населенням 83 тис. осіб було лише 10 шкіл, з них – 5 земських та 5 парафіяльних.
   Скасування кріпацтва незначно покращило ситуацію. Попри те, що на 1897 рік кількість навчальних закладів у повіті досягла 85, освітній рівень населення залишався низьким – із 130 тис. мешканців уміли читати й писати лише 13%. У 1885–1898 рр. в населених пунктах Київського Лівобережжя відкрито декілька земських шкіл, зокрема у Передмостовій Слобідці, Троєщині, Вигурівщині, Бортничах, Осокорках, Воскресенській Слобідці. У Позняках, Микільській та Кухмістерській Слобідках діяли парафіяльні школи.
   Як відомо, викладання у школах, розташованих на території України, велося виключно російською мовою, у відповідності до одіозних указів імперської влади – Емського та Валуєвського, які мали на меті нівелювати українську ідентичність.
   Прийом пацієнтів у земській лікарні, 1900-і рр. Ще гіршими ніж в освіті були справи в медицині. Перша документальна згадка про існування медичного закладу на території Остерського повіту стосується 1866 року. У повіто вому медзакладі на 25 ліжко-місць, працювало лише 2 лікарі та 4 фельдшери. Попри високий рівень захворюваності населення російська влада неохоче виділяла кошти на створення нових медичних закладів. За даними 1879 року більш як стотисячне населення повіту обслуговувало 2 лікарі та 6 фельдшерів, а 1895 року в повіті працювало 7 лікарів та 10 фельдшерів, які опікувалися більш як 150 тис. осіб.
   Щоправда, на той час вже було відкрито лікарню на 12 ліжок у Гоголеві та амбулаторії у Броварах, Вишеньках, Літках. Проте ані лікарів, ані медзакладів у населених пунктах Київського Лівобережжя не було – в повітовому земстві вважали, що його мешканці можуть отримати медичну допомогу в Києві


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Історія Києва" та "Бібліотека".Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар
Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):