До змісту
Цього дня народився винахідник, педагог та громадський діяч Олександр Верхман
Олександр Аркадійович Верхман народився 28 квітня 1937 року в місті Шепетівка Хмельницької області. За освітою він інженер, проте читачам нашого сайту відомий передусім як виконувач духівниці Ніни Миколаївни Грін - дружини письменника Олександра Гріна.
Таким його знають і численні слухачі на бібліотечних та інших громадських заходах. Відеозапиc однієї з розповідей - про знайомство з Ніною Миколаївною - можна подивитись у нашій замітці 2015 року. У фотогалереї - світлини з бібліотеки №15 Голосіївського району та з вулиці Івана Кудрі в Києві, де проживала в останні роки Ніна Грін.
Участь у небезпечному нелегальному перепохованні Ніни Грін, за яке в ті часи можна було дістати реальний строк тюремного ув’язнення, не була випадковим епізодом у житті Олександра Верхмана. Прагнення до справедливості та братерська взаємовиручка - це невід'ємні риси його характеру.
Недарма у книзі відгуків будинку-музею Олександра Гріна в місті Старий Крим є такий запис, зроблений рукою Верхмана: "С человеком, истинно любящим и понимающим Грина, я могу остаться в тайге, не боясь за последний кусок хлеба... в пустыне с последней кружкой воды... пусть ранит меня в бою, но если рядом такой человек, я буду спокоен — он не оставит".
У 1960-70 роки він познайомився з художниками та літераторами, представниками київської інтелігенції, людьми передових поглядів, які пізніше стали відомі як "шістдесятники". Разом з ними розповсюджував заборонені в СРСР видання, брав участь у кампаніях захисту політичних в'язнів. Нижче - початок підписаного Верхманом у 1973 році листа на захист Леоніда Плюща. Повний текст листа можна прочитати тут.
Ще одна грань цікавої особистості з незвичайною долею, якою є Олександр Аркадійович Верхман, пов'язана з його інженерним талантом та педагогічними здібностями. Не обмежуючись визнанням власних винаходів, цінність та новизна яких підтверджені численними патентами, він сприяє реалізації учнівських ідей.
На відео - керівник гуртка "Юний винахідник" Центру науково-технічної творчості молоді "Сфера" Оболонського району міста Києва Олександр Верхман у радіопередачі "Добра розмова".
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".