Післявоєнний суботник на горі Базарка* в місцевості ДВРЗ
Квітень - традиційна з радянських часів пора весняних суботників для впорядкування після зими зелених зон у містах та селищах України. На фотографії післявоєнних років можна побачити проведення весняних робіт з благоустрою київської місцевості ДВРЗ. Зображені на світлині люди працюють імовірно на території парку поряд з клубом ДВРЗ - теперішнім Центром культури та мистецтв Дніпровського району столиці.
Їхній одяг та навколишні будівлі дозволяють приблизно датувати знімок другою половиною 1950-х років. Чоловік з правого боку фото (можливо, керівник робіт) одягнутий у шинель та кашкет військового зразка - такий одяг був звичним ще довгий час після закінчення Другої світової війни. Хлопці у форменому одязі - це учні створеної у 1946 році школи ФЗО (фабрично-заводського навчання) №29 при Дарницькому вагоноремонтному заводі. Будівля, яка видніється серед дерев - збудований у 1954 році Будинок культури ДВРЗ.
На другому фото - група людей прибирає трав'яний схил крутої гірки. Така гірка в місцевості ДВРЗ лише одна - Базарка, розташована у тому ж парку біля клубу. Якщо наше припущення вірне*, тоді будівля з правого боку фотографії - це так званий "будинок заводської еліти", зведений у 1956 році. Даний факт також підходить до висловленого припущення про часові рамки фотографій. Єдине, що йому суперечить - це відсутність на другому фото танцювального майданчика, який був розташований на гірці, на місці теперішнього храму св. вмч. Пантелеймона.
Привертає увагу невеличка група людей біля однієї із стін будинку на вершині. Можливо, це музиканти духового оркестру, що додають своїми мелодіями завзяття та бадьорості учасникам суботника.
* припущення стосовно місця проведення суботника - помилкове, див. коментар Юрія Н. від 10.11.2019 14:20.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Суботник" та "Історія Києва".
Юрий Н. 10.11.2019 14:23
Окончание.
2. Базарка - микрорайон, удаленный от цивилизации, запечатленному на фото зданию там было бы просто не место, а заводчане уж никак не могли на воскреснике обихаживать и выравнивать склон в столь дикой местности. 3. До 1954 г. на территории поселка ДВРЗ существовала вторая горка с таким же крутым склоном. Координаты ее вершины с точностью 10 м на гуггл-карте (50.450301, 30.677822). Просматриваемая на снимке арка дома позволяет локализовать точку съемки - (50.450183, 30.677142). Горку венчал образец «деревянного неоклассицизма» - всесезонный благоустроенный пивной павильон с открытой летней площадкой. Если у меня, тогда 5-летнего пацана, это красивое сооружение отпечаталось в памяти, то аборигены поселка, которым сегодня под 90, должны вспомнить о нем со слезой. При строительстве стадиона в 1953-54 гг. горку срыли, грунт переместили в основание футбольного поля, а на замену павильона соорудили простой ларек в лесочке между домом по Алма-Атинской, 103/1 и заводским забором.
Юрий Н. 10.11.2019 14:20
Существенные замечания к сюжету «Післявоєнний суботник на горі Базарка в місцевості ДВРЗ». Допущения относительно второго фото неверны. Уточним назначение и локализацию во времени и пространстве «объекта благоустройства» на втором снимке. 1. Более правильным является термин «горка Базарка», а не гора. Это топоним для северо-восточного склона обширной естественной котловины, в которой сегодня устроен парк «Сосновый». На участке между верхней кромкой данного склона и задним забором детских яслей (ныне это УДО №700) ближе к краю котловины завод выстроил ряды деревянных прилавков со скамьями и навесами для т.н. колхозного продовольственного рынка. Базар функционировал до ~1955 г., впоследствии был снесен. Обращенные на северо-восток и север участки склонов протяженностью 50-70 м, как более возвышающиеся над дном котловины (на 6-8 м), получили в народе название «горка Базарка» или просто «Базарка» и зимой интенсивно использовались малышней и взрослыми для катания на санках и лыжах.
Юрий Н. 10.11.2019 14:18
Небольшое уточнение к сюжету «Післявоєнний суботник на горі Базарка в місцевості ДВРЗ». В описании первой фотографии присутствуют слова «рядом с клубом ДВРЗ». Обижаете завод и поселок, уважаемая администрация сайта! С открытием в 1954 г. нового заводского Дворца культуры термин «клуб ДВРЗ» ушел в историю, а в его стенах по адресу Алма-Атинская, 60 последние 65 лет работает спортзал при стадионе. Фраза о клубе нуждается в соответствующей корректировке. При описании второго фото также желательно слово «клуб» исправить на «Дворец культуры».