Сайт Л і с к и         Головна    Про сайт    Довідка   Архів новин   Гостьова   Пошук


До змісту 


У Києві ремонтують будинок початку XIX століття

П'ятниця, 10.08.2018 14:19   

   У відповідності з указом імператора Павла I "Об учреждении императорского военно-сиротского дома и отделений оного при гарнизонных полках" від 23 грудня 1798 року в Росії було створено мережу навчальних закладів. До них приймались переважно діти, чиї батьки "скончали дни, служа Отечеству", або ж продовжували службу, але були "состояния скудного".   В містах Російської імперії були організовані відділення Воєнно-Сирітського Дому з кількістю вихованців від 50 до 1500 чоловік; у Києві створено відповідний навчальний заклад на 600 дітей. Починаючи з 1814 року, київське відділення розміщувалося в казармах, побудованих для нього на вулиці Цитадельній, 3 (Києво-Печерська фортеця).

   Опис будівлі: "Двоповерхова цегляна споруда із склепінчастим перекриттям. Перший поверх, заглиблений у землю на 2 м, і другий мають ідентичне планування. Витягнутий у плані корпус (73Х18 м) поперечними стінами поділено на п'ять частин. Вузькі (завширшки 5 м) бічні та центральні однопрогінні приміщення зі сходами фланкують великі двопрогінні зали з розміщеними по їх поздовжніх осях квадратними стовпами, що несуть склепіння з розпалубками.
   Перший та другий поверхи сполучають двоє двомаршових сходів. Архітектура вирішена у стилі класицизму. Фасади чітко розчленовано на яруси міжповерховими гуртами і карнизом. Нижній поверх оброблено плоским рустом, перемички віконних піролізів з замковими каменями. Площинні і бічні й центральний ризаліти акцентовано потрійними віконними прорізами, оформленими на другому поверсі архівольтами".   На початку XX століття в колишніх казармах військово-сирітського відділення розміщувався 3-й авіаційний парк, де в 1912-1914 роках служив видатний льотчик Петро Нестеров. У 1952 році на фасаді однієї з будівель встановлено меморіальну дошку на відзнаку участі вояків полку у жовтневому повстанні 1917 року (архітектор Ісроель Лейзерович Шмульсон). Третє фото галереї - вигляд місцевості під час німецької окупації 1941-43 років, знімок зроблено із дзвіниці Києво-Печерської Лаври. Будівля казарми на ньому ще двоповерхова - третій поверх з плоским залізобетонним перекриттям надбудовано у 1950-х роках (з 1920-х років приміщення займала взуттєва фабрика).

   У 2006 році Перша київська взуттєва фабрика переїхала в місто Вишневе Київської області, з тих пір колишня казарма військово-сирітського відділення - будівля відділу збуту підприємства - стояла покинутою, як стоять зараз по Києву і занепадають багато історичних будинків.   Ситуація навколо будівлі змінилася наприкінці 2017 року, коли на території колишньої взуттєвої фабрики почали з'являтися будівельні вагончики - пам'ятку архітектури місцевого значення було вирішено реставрувати "з пристосуванням під сучасні потреби". Закінчення робіт заплановане на II квартал 2019 року.

   Який вигляд матиме будинок після реставрації - побачимо, але деякі висновки можна зробити вже тепер. Наприклад, вже змонтовані металеві крокви на даху (і зображення на інформаційній табличці) свідчать про те, що поверховість будівлі не збільшиться, і вона залишиться у версії 1950-х років - триповерховою.


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Історія Києва".Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар

Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):