
До змісту
Що міг - зробив. Помер композитор Ігор Поклад
У віці 83 років помер композитор, герой України Ігор Поклад. Про це повідомила його дружина Світлана. "От і все. Любила, люблю і любитиму завжди. Помоліться за Ігоря Дмитровича, будь ласка, за його безсмертну душу", - написала вона у фейсбуку.
Зазвичай коли пісня стає хітом, пам'ятають виконавця, а не автора тексту чи композитора. Пісні на музику Ігоря Поклада співає вже третє покоління артистів. А самі пісні стали народними. "Ой, летіли дикі гуси", "Мамо, вечір догора", "Скрипка грає", "Тече вода", "Зелен клен" – це лише деякі з пісень, написаних композитором понад 40 років тому і які стали українськими хітами.
В одному з інтерв'ю Ігор Поклад зізнавався, що планував писати симфонії та опери, але полюбив пісні і саме завдяки їм він увійшов в історію української музики.
Ігор Поклад народився у Киргизстані у сім'ї військового. Наприкінці 50-х років родина повернулася в Україну, до Тернополя. Музикою Ігор займався з дитинства, закінчив спочатку музучилище імені Глієра, потім - композиторський факультет Київської державної консерваторії.
Ще навчаючись в училищі, Ігор Поклад почав писати пісні, зокрема, на вірші Бориса Олійника. Першою була їхня "Пісня не загубиться". Наприкінці 60-х років він створює вокально-інструментальний ансамбль "Мрія", який доріс до всесоюзних музичних конкурсів. Однак через строкову службу в армії концертну діяльність довелося перервати.
Але саме в армії Ігор Поклад познайомився із молодим поетом Юрієм Рибчинським. Вони служили в армійському оркестрі. Дружба тривала усе їхнє подальше життя і, почавши в армії, впродовж десятиліть вони разом писали пісні і саме їхні твори стали найвідомішими в Україні та за її межами.
У той період, до середини 70-х років він написав у співавторстві з Юрієм Рибчинським, Олександром Вратарьовим, Вадимом Крищенком, Дмитром Луценком, Михайлом Ткачем найвідоміші пісні, що стали легендами. Їх співали Софія Ротару, Василь Зінкевич, Ніна Матвієнко та багато інших. Він був також композитором багатьох російськомовних пісень, які лунали на найбільших сценах СРСР.
Загалом Ігор Поклад є автором музики понад 150 пісень, більшість яких були написані у 60-80 роки минулого століття. Проте їх виконують досі нові й нові покоління співаків.
Якось композитор розповідав, що його обурює, як його легендарні пісні змінюють молоді артисти. Після однієї з церемоній проєкту "Легенди України" він казав:
"Я просто не впізнав "Дикі гуси". І якби не слова, я б так і не здогадався. (…) Ми тоді кожній літері шукали місце! Кожній ноті! Нам здавалося, що ми вже створили пісню. Питання – нащо так її радикально змінювати?! Так ще ніколи і ніхто над моєю творчістю не знущався".
Та все ж "Кохана", "Дикі гуси", "Зелен-клен", "Тиха вода", "Скрипка грає", "Сіла птаха на тополю", "Мамо, вечір догора", "Два крила", "Не питай мене", "Хай щастить вам, люди добрі" - ці пісні стали народними і лунають так, як задумував колись композитор.
Наприкінці 70-х років Ігор Поклад обирає інший напрямок у творчості й відходить від естради. Він вирішив спробувати свої сили в театрі і погодився написати музику до музичної комедії "Друге весілля в Малинівці", яку згодом поставили в Одеському театрі оперети із Михайлом Водяним у головній ролі. Через недовгий час п'єсу вже грали на багатьох сценах Союзу.
Після цього за 30 років Ігор Поклад написав музику до десятків оперет і мюзиклів, зокрема, до не менш відомої "Конотопської відьми" Богдана Жолдака, яку ставлять у театрах досі.
А пісень майже не писав. Замість них композитор почав також писати музику до кінофільмів. Першим, з ким співпрацював Поклад, був український режисер Леонід Биков. Після того були понад 40 фільмів, в яких лунає його музика. Композитор, однак, зізнавався, що все життя жалкував, що відмовився від написання музики до культового фільму Бикова "В бій ідуть одні старики".
Проте і кіно не було останнім музичним захопленням композитора. Бо він захопився написанням музики до багатьох мультфільмів і передусім про козаків Володимира Дахна.
Ігор Поклад розповідав, що написати музичний твір він міг тоді, коли він йому насниться. Годинами грав на роялі класичні твори, відпочивав і знову грав.
"Готовим повністю до роботи я вважав себе тоді, коли музика починала мені снитися. Але прийшов той час, коли мої сни геть про інше. Музика мені більше не сниться. Тому нічого вже не народиться, думаю. Що міг – зробив. Хто зможе зробити краще – нехай робить", - казав він на своє 80-річчя, у 2021 році.
У 2022 році, коли Ворзель під Києвом був в оточенні російських військ, Ігор Поклад з дружиною та тещею не мав шансів звідти вибратися самостійно. Не було світла, води, закінчилися продукти. Їх врятував і вивіз відомий волонтер Костянтин Гудаускас, який у перший місяць повномасштабної війни врятував кілька сотень людей у Бучі, Ворзелі та Гостомелі і записав їхні свідчення.
Після звільнення Київщини Ігор Поклад знову повернувся у рідне селище.
"...Мій шлях у музиці підійшов до кінця. Нехай і створюють, і слухають інші. Мені й співу солов'я, що сидить на магнолії поруч з хатою, досить. Це сьогодні – моя музика", - зізнавався він.
До теми: нижче - деякі з пісень та мелодій, написаних композитором.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".
Антоніна 09.07.2025 18:43
Світла та вічна пам"ять Композиторові - Легенді...