
До змісту
Фонтан "Самсон"
"Фонтан з’явився в 1749 р. під арковим цегляним павільйоном, прикрашеним подвійними колонами коринфського ордеру (архітектор І. Григорович–Барський). Він складав функціональну частину подільського водогону – своєрідний регулятор рівня води. Спочатку фонтан було виконано у вигляді фігури янгола, і він називався "Феліціал" або "Феліціан".
Але 1809 р. тут з’явилася постать Самсона, який роздирає пащу леву. Це зробили на ознаменування 100-річчя Полтавської битви. Самсон, звичайно, символізував Петра І. Проте в Україні до переможця шведів ставилися не вельми приязно. Чи не через це Самсон виглядає не героїчно, а, радше, пародійно. Над павільйоном стояла скульптура апостола Андрія Первозванного; над колонами наприкінці ХVІІІ ст. влаштували сонячний годинник.
З фонтаном пов’язано кілька давніх переказів. Стверджували, зокрема, що хто нап’ється з нього води – неодмінно повернеться до Києва. У 1930-х рр. фонтан знищили. Відтворення відбулося в 1982 р. (архітектори Ю. Лосицький, В. Шевченко)" (текст з видання: Київ: туристичний путівник. Київ. 2001. С. 368). Листівки з фонду бібліотеки.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Історія Києва" та "Бібліотека".