До змісту
Мовний блог: відкривати і закривати
Урок української мови від Олександра Авраменка. Сьогодні спробуємо розібратися, коли вживаємо слова "відкривати" і "закривати". Ви скажете: "Дуже просто! Наприклад, відкривати очі". Ні, насправді очі розплющуємо або заплющуємо - коли прикриваємо їх повіками. "Закрити" очі можна, наприклад, руками. Ось у такий спосіб. Або "закривати очі" - це може бути стійка сполука слів, яка означає "вдавати, ніби нічого не помічаєш", "ховати голову в пісок". Отож, не закривайте очі на проблеми.
Тоді ви скажете: "Гаразд. Книжку ми вже точно розкриваємо". Насправді ні. Книжку ми розгортаємо або згортаємо. Подивіться, сторінки ми не розкриваємо, а гортаємо.
Що ж, в такому разі ми відкриваємо, напевно, вікна або двері. Але і вікна, і двері ми теж не відкриваємо, а зачиняємо, або ж відчиняємо. А що ж? Ну, напевно, пляшку вже 100 відсотків ми відкриваємо. Так, ми пляшку відкриваємо, але знову ж таки не завжди. Все залежить від того, у який спосіб вона закрита. Якщо в ній є корок, то ми пляшку розкорковуємо. Тому пляшку можна і відкривати, і розкорковувати.
Отже, зробимо висновок: очі ми розплющуємо або заплющуємо, книжку розгортаємо або згортаємо, вікно відчиняємо чи зачиняємо, а пляшку розкорковуємо або відкриваємо. Не забувайте коханій своїй людині - відкривати душу.
І насамкінець додам, що шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Мовний блог".