До змісту
Сьогодні - день народження Ніли Крюкової
Народилася 14 листопада 1943 року в селі Попівка Онуфріївського району Кіровоградської області. У 1967 році закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. Карпенко-Карого. У 1967-1968 роках працювала в Полтавському українському музично-драматичному театрі імені Гоголя. Їй одразу почали давати головні ролі: Дженні Герхардт в однойменній драмі Драйзера, Галі в "Циганці Азі" Старицького, Інни в п'єсі "На сьомому небі" Зарудного та інші роботи.
У 1970-1975 роках – у Київському театрі "Слово" при Спілці письменників України. Тут вона сформувалася як талановитий майстер художнього слова. З 1975 року – в Київській філармонії (нині – Національна). Ось тут найповніше розкрився її талант митця широкого діапазону, високої виконавської культури. В її репертуарі – твори української класики і сучасних письменників, 17 сольних програм: "Вечір української новели", "Твоя зоря" Олеся Гончара, "Маруся Чурай" Ліни Костенко, "Наша дума, наша пісня не вмре, не загине!" за творами Т.Г. Шевченка тощо.
Вона намагалася донести українське слово й дітям, її виступи пам'ятають у сотнях шкіл, куди філармонія направляла артистку з плановими виступами. У 1987 році вперше відвідала з гастролями Канаду. Знімалася в кіно: "На Київському напрямку" (1968), "Пропала грамота" (1972), "Кайдашева сім'я" (1996).
Все життя Ніла Крюкова йшла проти течії, утверджуючи своє розуміння правди життя, істини і віри. Їй забороняли читати В. Симоненка, забороняли згадувати Є. Плужника, В. Стуса, інших поетів покоління "розстріляного відродження" та шестидесятників, а вона читала, словами великих поетів стукаючи у серця людей. У 1986 році Ніла Крюкова одна з перших виступила в Чорнобилі після аварії. У жовтні 1990 року була активісткою "революції на граніті" і приєдналася до політичного студентського голодування на Хрещатику. У 2004 році була учасницею Помаранчевої революції.
В липні 2006 року, перебуваючи на дачі, в селі Івановичі, за 12 кілометрів від Києва, Ніла Крюкова впала з дитячої гойдалки і отримала перелом шийного відділу хребта із забиттям спинного мозку. 13 липня завдяки чотиригодинній операції лікарям вдалося врятувати життя артистки, але з того часу вона була прикута до ліжка.
Указом Президента України Віктора Ющенка № 751/2008 від 20 серпня 2008 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку національної культури, натхненну творчу і життєстверджуючу мистецьку діяльність народній артистці України Нілі Валеріївні Крюковій присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.
Померла 5 жовтня 2018 року. Похована у Києві на Центральній алеї Байкового кладовища (дільниця № 42а). Народна артистка УРСР (1985). Лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченко (1989). Нагороджена орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (18.08.2006, за значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення та з нагоди 15-ї річниці незалежності України).
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Iсторія" та "Відео".