Тег AREA. Top_221


Сайт Л і с к и               Головна      Про сайт     Архів новин     Флора/Монітор     Вебкамера 


  До змісту

Сьогодні - день народження Ніли Крюкової

Четвер, 14.11.2024 17:43   Джерело: Герої України

   Народилася 14 листопада 1943 року в селі Попівка Онуфріївського району Кіровоградської області. У 1967 році закінчила Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. Карпенко-Карого. У 1967-1968 роках працювала в Полтавському українському музично-драматичному театрі імені Гоголя. Їй одразу почали давати головні ролі: Дженні Герхардт в однойменній драмі Драйзера, Галі в "Циганці Азі" Старицького, Інни в п'єсі "На сьомому небі" Зарудного та інші роботи.

   У 1970-1975 роках – у Київському театрі "Слово" при Спілці письменників України. Тут вона сформувалася як талановитий майстер художнього слова. З 1975 року – в Київській філармонії (нині – Національна). Ось тут найповніше розкрився її талант митця широкого діапазону, високої виконавської культури. В її репертуарі – твори української класики і сучасних письменників, 17 сольних програм: "Вечір української новели", "Твоя зоря" Олеся Гончара, "Маруся Чурай" Ліни Костенко, "Наша дума, наша пісня не вмре, не загине!" за творами Т.Г. Шевченка тощо.

   Вона намагалася донести українське слово й дітям, її виступи пам'ятають у сотнях шкіл, куди філармонія направляла артистку з плановими виступами. У 1987 році вперше відвідала з гастролями Канаду. Знімалася в кіно: "На Київському напрямку" (1968), "Пропала грамота" (1972), "Кайдашева сім'я" (1996).



   Все життя Ніла Крюкова йшла проти течії, утверджуючи своє розуміння правди життя, істини і віри. Їй забороняли читати В. Симоненка, забороняли згадувати Є. Плужника, В. Стуса, інших поетів покоління "розстріляного відродження" та шестидесятників, а вона читала, словами великих поетів стукаючи у серця людей. У 1986 році Ніла Крюкова одна з перших виступила в Чорнобилі після аварії. У жовтні 1990 року була активісткою "революції на граніті" і приєдналася до політичного студентського голодування на Хрещатику. У 2004 році була учасницею Помаранчевої революції.

   В липні 2006 року, перебуваючи на дачі, в селі Івановичі, за 12 кілометрів від Києва, Ніла Крюкова впала з дитячої гойдалки і отримала перелом шийного відділу хребта із забиттям спинного мозку. 13 липня завдяки чотиригодинній операції лікарям вдалося врятувати життя артистки, але з того часу вона була прикута до ліжка.

   Указом Президента України Віктора Ющенка № 751/2008 від 20 серпня 2008 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку національної культури, натхненну творчу і життєстверджуючу мистецьку діяльність народній артистці України Нілі Валеріївні Крюковій присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

   Померла 5 жовтня 2018 року. Похована у Києві на Центральній алеї Байкового кладовища (дільниця № 42а). Народна артистка УРСР (1985). Лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченко (1989). Нагороджена орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (18.08.2006, за значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення та з нагоди 15-ї річниці незалежності України).


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Iсторія" та "Відео".



Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар
Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):