Тег AREA. Top_231


Сайт Л і с к и               Головна      Про сайт     Архів новин     Флора/Монітор     Вебкамера 


  До змісту

Микільська Слобідка в Києві

Четвер, 26.09.2024 19:42   Джерело: ДНАББ ім.Заболотного.

   "Топоніми, мікротопоніми, історичні місцевості: Напівкнязівська земля, Слобода, Микільське, Червоний Двір. Старовинне село Микільська Слобідка розташовувалося на лівому березі Дніпра, на місці теперішнього Лівобережного житлового масиву, таким чином сучасний однойменний мікрорайон знаходиться дещо північніше від свого історичного попередника. Нині Микільська Слобідка межує на півночі з територією садового товариства "Русанівські сади", на сході – із залізничними коліями, на півдні – із житловим масивом Лівобережний, а на заході прилягає до Русанівської затоки.

   Сліди перших людських поселень, знайдені на його території, сягають часів неоліту і стосуються Дніпродонецької культури (VII–V тис. до н.е.). Із доступних нині джерел відома з XV століття як "Земля напівкнязівська". На думку києвознавців, виникнення цього топоніма повʼязано з тим, що князі, надаючи землю у тимчасове користування зем’янам, продовжували одночасно використовувати її для своїх потреб, наприклад, для полювання, тобто вона залишалася власністю князя ще наполовину.



   У другій половині XV ст. землі на лівому березі Дніпра біля Києва почали скуповувати монастирі, які в ті часи перетворювалися на великих землевласників. Не дивно, що в історичних документах перша згадка про цю територію датується початком XVI ст. у звʼязку з купівлею Микільсько-Пустинським монастирем земельних угідь у віленського міщанина Митька Григоровича "с сеножатями и с озером, и с криницами, и с их берегом".

   На обґрунтовану думку істориків, село Микільська Слобідка, або як його ще називали Микільське, заснували ченці Микільсько-Пустинської обителі, про що красномовно свідчить його назва. Ця подія трапилася щонайменше у XVII столітті. 1602 року лівобережні володіння Микільсько-Пустинського монастиря розширилися за рахунок маєтків київського міщанина Василя Черевчея, який заповів їх ченцям, про що свідчать відповідні документи. У XVII ст. у поселенні збудовано першу церкву на честь святого Миколая.

   На відомому плані Києва від 1695 року, складеному офіцером Київського гарнізону І. Ушаковим, на лівому березі Дніпра зображено окремий населений пункт під назвою Слобідка. Історики упевнені, що це і є Микільська Слобідка того часу…" (цитата (с. 166) і світлини з видання: Лемеха С. М. Освячений Дніпром. Тернопіль: ТзОВ "Терно-граф", 2020).


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Історія Києва" та "Бібліотека".



Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар
Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):