До змісту
Мовний блог: про час
Урок української мови від Олександра Авраменка. Сьогодні будемо вчитися грамотно називати час. Подивіться на годинник на дошці і скажіть, котру годину ми тут бачимо? Правильно - восьма година п'ятдесят хвилин. Або коротко - восьма п'ятдесят.
Ні в якому разі не кажіть "вісім годин п'ятдесят хвилин", адже ми не ставим питання "Скільки врем'я? - Вісім годин", так? А ми питаємо "Котра година? - Восьма година п'ятдесят хвилин".
Отож, запам'ятайте: називаючи годину, ми використовуємо порядковий числівник - "Котра година? - Восьма", а називаючи хвилини - кількісний. Питання: скільки? П'ятдесят. Восьма п'ятдесят. Потренуємося. Скажіть, котра година зараз зображена на дошці під годинником? Так, п'ятнадцята година десять хвилин. Або коротко - п'ятнадцята десять.
Офіційно називати час, як бачите, не так уже й складно. А ось як сказати по-простому, неформально назвати час? А ось тут усе залежить від того, в якій частині циферблата знаходиться велика, або хвилинна стрілка.
Якщо вона в правій частині, тобто від 12-ти до 6-ти, то ми вживаємо слово "на". Наприклад, "десять хвилин на шосту". Або "п'ятнадцять хвилин на третю". Якщо ж хвилинна стрілка буде в лівій частині циферблата, тобто від 6-ти до 12-ти, то ось тут треба вжити слово "за". Приклад: "за десять хвилин шоста". Або: "за двадцять хвилин п'ята".
Обов'язково потренуйтеся правильно називати час, а насамкінець іще раз нагадаю - якщо хвилинна стрілка в правій частині циферблата, то вживаємо слово "на", а якщо в лівій, то "за". Десять на третю, за десять третя. А насамкінець лише додам: "Шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови".
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Мовний блог".