До змісту
Чумацтво
"Одним із найдавніших і найвагоміших допоміжних занять українців було чумацтво. Початки цього заняття сягають доби Київської Русі. Так у "Літописі Руському" згадуються прасоли, що займалися транспортуванням солі з Прикарпаття. В ХІV– ХV ст. чумацтво перетворилося на промисел, тобто стало важливим джерелом заробітку значної частини населення.
З того ж часу в письмових пам’ятках фігурує основний засіб транспорту українських чумаків – "мажа". Не менш інтенсивно розвивався даний промисел у наступних сторіччях, досягши найбільших масштабів наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ ст. Тоді чумацтво побутувало майже на всій території сучасної України. <…>. Чумацтвом займалися переважно селяни і козаки, подекуди – міщани, духовенство, поміщики.
В добу середньовіччя основною продукцією їхньої торгівлі були сіль і риба. З розвитком промисловості й товарно-грошових відносин асортимент товару значно розширився, а маршрути чумаків набули переважно південного напрямку" (цитата з видання: Українське народознавство. За ред. С. Павлюка. Київ. 2006. С. 325).
С. Васильківський. Ромоданівський чумацький шлях. 1910-і рр. Світлина з видання: Недяк В. Україна – козацька держава. Київ: Емма, 2004. С. 748.
С. Войцеховський. Чумаки в степу. 1940-і рр. Світлина з видання: Недяк В. Україна – козацька держава. Київ: Емма, 2004. С. 747.
М. Каразін. Чумаки в дорозі. 1899 р. Світлина з видання: Недяк В. Україна – козацька держава. Київ: Емма, 2004. С. 747.
Я. Грузик. Чумаки в Україні. 1863 р. Світлина з видання: Недяк В. Україна – козацька держава. Київ: Емма, 2004. С. 748.
Невідомий художник. Чумаки. ХІХ ст. Світлина з видання: Недяк В. Україна – козацька держава. Київ: Емма, 2004. С. 750.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".