До змісту
Київські МАФи у 1930-х роках
"Мальовничо розкинувся столичний Київ на високих дніпровських горбах...", - так починається стаття А.Шафірова "За високу якість в архітектурі малих форм і зелені" у здвоєному номері 5-6 журналу "Соціалістичний Київ" за 1934 рік. Далі автор наголошує, що один з основних моментів у розвитку міста - це здійснення плану загального благоустрою, що натрапляє на своєму шляху на великі труднощі.
Які ж саме труднощі має на увазі автор статті? Першою перешкодою, на думку А.Шафірова, є те, що доводиться бути майже піонерами і враховувати тільки наявний досвід Москви, Ленінграда та Харкова, оскільки за кордоном "...нема, і, звичайно, не може бути подібної спроби архітектурно-художнього оформлення міст, здійснюваних з одного центру та підлеглих певній архітектурній ідеї".
Друга, не менш важлива перешкода - це існуюче захаращення міста кіосками, які не задовольняють елементарні естетичні вимоги. Автор перелічує приклади "невдалих головоломних комбінацій з дощок, шкла та огидних фарб". Це "неорганізована купа дощок, дроту та друкованого матеріалу, затиснута на розі вулиці Леніна та Короленка між східцями аптеки і водосточною трубою. Це сурогат газетно-журнального кіоску. З боку вулиці Короленка від "панівного напрямку вітрів" його закриває дикт. Суцільне плетиво з мотузків та дроту тримає цю споруду в рівновазі".
На розі вулиць Свердлова та Короленка - другий такий зразок, на Радянському майдані - третій. В тих місцях, де стоять кіоски, людські потоки, які до цього пливуть рівномірно, раптом змішуються і втрачають напрямок. В цьому винні великі кіоски, що займають до половини тротуарів і дезорганізують рух.
На жаль, більшість нових кіосків, що їх тепер швидко споруджують на всіх перехрестях, теж незграбні й грубі. Зразки "проштампованого та рекомендованого" безсмаку - це кіоски Укрбродоб'єднання, громіздкі кіоски Київторгу та Укрхладоцентру. Ансамбль вулиці порушено. Око та почуття пропорції ображено!
Разом з тим, замість колишніх потворних будок щодня з'являються також нові типи привабливих косків. Деякі з них архітектурно досить добре оформлені.
У фотогалереї - обкладинка журналу "Соціалістичний Київ"; один з нових кіосків Мінводу, встановлених на вулицях Києва (автор проекту - В.Осьмак); проект рундука Міськоопхарчу з написами "Морозиво", "Ситро", "Вода", "Квас"; новий кіоск Міськбюра агентства Союздрук.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Історія Києва" та "Магазини".