До змісту
Українське радіо
Сьогодні Українському радіо виповнюється 98 років: 16 листопада 1924 р. в Харкові, тодішній столиці УРСР, розпочалося радіомовлення в Україні. Цікаво, що попри ідеологічне протистояння й інформаційну війну між СРСР та Заходом, українська діаспора могла чути радіопрограми з України. Йдеться про Українське іномовлення в УРСР для діаспори з ефірною назвою "Радіо Київ", що розпочалось у 1950 році і існувало до 1991 року (тоді воно трансформувалося у Всесвітню службу радіомовлення України з ефірною назвою "Радіо Україна").
Згодом у 1965 році було створено радіостанцію "Промінь". Фактично аналогічна московському "Маяку", ця радіостанція була доповненням засобів протидії "ворожим голосам". Так українською вели мовлення понад 30 закордонних радіостанцій, серед них - ВВС, "Голос Америки", "Радіо Свобода", "Радіо Ватикану" та ін., що загалом транслювали 107 годин українською на тиждень.
Таким чином, українське радіо чули не лише в Україні та країнах соціалістичного блоку, а й на Західної Європи, Азії і на Далекому Сході, а також за океаном - у США, Канаді, Південній Америці, Новій Зеландії, Австралії... Майже всюди, де була українська діаспора.
Однак, попри необхідність виконання ідеологічних завдань - контрпропаганда на противагу "західним голосам", українське радіо транслювало за кордон чимало культурно-мистецьких програм. Саме вони і привертали увагу зарубіжних українців, які сумували за рідним краєм і за кожної можливості вслухалися в українську мову та українську пісню. Власне, саме музичні передачі українського радіо були найпопулярнішими серед українців за кордоном.
Згодом, за Перебудови стала можливою співпраця українського радіо в Україні та зарубіжжі. Так в 1986 році відбувся перший радіоміст "Київ-Чикаго". Відтоді взаємодія з місцевими та регіональними українськими радіостанціями за кордоном і такими потужними мовниками як "Радіо Свобода" та "Голос Америки", що досі сприймалися як "ворожі голоси", стала постійною.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".