До змісту
Школи Сластіона
Минулого тижня був день пам'яті Опанаса Георгійовича Сластіона – українського живописця, графіка, етнографа і мистецтвознавця. Протягом 1910–1916 рр. за проєктами Опанаса Сластіона та його сподвижників в Україні збудували близько сотні земських (початкових) шкіл у стилі національного модерну.
Перші дослідники творчості О. Сластіона (В. Чепелик, Г. Шибанов, В. Ханко) одностайні: принцип серійності, блискуче розроблений митцем, не мав аналогів у народному будівництві та тогочасній архітектурній практиці. Однотипність не означала трафаретності: один лише фасад шкільної будівлі був опрацьований у десяти варіантах.
Не було Сластіонові рівних і в стилізації. Тут йому стала в пригоді багаторічна зацікавленість усім культурним спадком України: від Софії Київської до опішнянського куманця. Найхарактерніший приклад у цьому "жанрі" – цілком новаторське оздоблення візерунками у вигляді вишиванок і мережива. Звісно, творчо опрацьованих, але міцно прив’язаних до народних, переважно полтавських орнаментів (текст з видання: Власенко А. Земські школи Опанаса Сластіона. Київ. 2016. С. 9). У фотогалереї - світлини з видання.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Iсторія" та "Бібліотека".