До змісту
Мовний блог: Чи можна довіряти старим словникам; Бровари під Києвом, чи Броварі?
Дмитро Шаварський запитує, чи має право на існування в українській мові слово конюшня? Воно є, зокрема, в словнику Грінченка. "Але чи можна довіряти словнику, створеному під керівництвом Російської академії?" ‒ запитує читач.
Кожен словник несе на собі відблиск тієї доби, у яку його створювали. У кожному відбито особистість і характер укладачів, з усіма вадами й перевагами.
Словник за редакцією Бориса Грінченка, а саме так коректно його називати, і досі не втратив свого значення, бо до нього повсякчас звертаємося, коли хочемо підтвердити наявність певних одиниць у нашій мові.
Обидві лексеми, стайня й конюшня, нормативні в літературній мові, бо закріплені не лише Грінченковим словником, а й багатьма іншими, зокрема сучасними. Скажімо, у Малорусько-німецькому словникові Є. Желехівського та С. Недільського (1886), що був надрукований у Галичині, засвідчено слова конюшня й конярня (з тим самим значенням) (т. І, с. 364). Закидати цьому словникові заангажованість немає жодних підстав.
У каноні української літератури маємо багато творів, автори яких активно використовують або слово конюшня, або стайня.
Проте не в усіх випадках ці слова можна легко взаємозамінювати. Скажімо, у вислові авгієві стайні "щось дуже занедбане, брудне; великий безлад" частіше вживають саме лексему стайня.
Відповідаємо далі на запитання киянина Олега Вайди. Яка правильна назва міста ‒ Бровари чи Броварі?
Назва Бровари закріплена в сучасних офіційних документах саме в такій формі, мусимо її дотримуватися. Змінити географічну назву поселень або їхню форму може тільки Верховна Рада України.
У минулому на картах та в писемних джерелах назву цього міста фіксували також як Броварі. Наприклад, у Т. Шевченка читаємо: В Броварях //Уже повінчана гуляє // Його Настуся молода!
Проте вже в Правописному словникові Г. Голоскевича (1929) маємо Бровари. Таку форму написання назви міста також засвідчено в першому томі "Енциклопедії українознавства" (1955), що виходила в діаспорі. Іншими словами, між формами Броварі/Бровари тривалий час точилася конкурентна боротьба.
Поки що переміг варіант Бровари.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Бібліотека" та "Мовний блог".