До змісту
Українець в антарктичній експедиції Роберта Скотта
Вражаючий пейзаж. І надовго зосереджуєшся на обличчях. Це дивовижні особи. Прямі та чисті, чи існують зараз такі? На цих обличчях тільки воля і віра - в різній пропорції, але тільки вони. Особливості фотографії початку ХХ століття роблять будь-яку людину більш монументальною. І давайте усвідомимо, що одним з цих монументальних людей був українець Антон Омельченко
Антарктика – біла пустеля материка площею більше 14 млн. кв.км За підкорення цього континенту на початку 20 століття змагалися джентльмени, дослідники, мрійники і авантюристи. Залученими в полярні перегони виявилися цілі нації, країни, уряди, науковці і меценати. Чия ж стратегія виявилася переможною? Який шлях, випробування, радості і страхи пережив українець Антон Омельченко, родом з Батьків на Полтавщині, в команді британського капітана Роберта Скотта? Найбільш детальну інформацію про здібності та характер Антона Омельченка дізнаємося з мемуарів фотографа експедиції Ґерберт Джорджа Понтінга - "Великий Білий Південь".
Відомо, що Понтінг не вів щоденника, як робили більшість офіцерів та науковців, натомість, він ретельно записував, коли і де робив свої фотографії. На час експедиції він уже зарекомендував себе як досвідчений мандрівник, кінематографіст та фотограф і мав успішні виставки в Японії та Великобританії. Саме кінозйомкам Понтінга ми завдячуємо першим відео кадрам гопака, у виконанні Антона Омельченка.
Записки Понтінга мають розбіжності щодо дат зі щоденниками інших учасників експедиції, але яскраво проілюстровані фото та відеоматеріалами. Він підтверджує, наприклад, музичні здібності Омельченка: "прикро, що серед нас було так мало музичних талантів, Нельсон міг грати на мандоліні на слух; росіянин Антон час від часу давав нам перебори на балалайці та я грав на банджо ... ". Антон часто допомагав Понтінгу в його фотоекспедиціях, і ми зобов'язані чотирьом фотографіям Антона Омельченка - Ґерберту Понтінгу.
Понтінг також показує нам, що, незважаючи на невпинну працю з поні, Антон також допомагав в інших аспектах роботи експедиції. Одним із визначних внесків можна відзначити участь Антона у ловах імператорського пінгвіна. Як нам відомо, з самого початку, антарктична експедиція 1910 -1912 років, планувалася як наукова, а не як перегони з норвежцями під керівництвом Руаля Амудсена, щоб першими досягти Південного Полюса.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".