Тег AREA. Top_201


Сайт Л і с к и               Головна      Про сайт     Архів новин     Флора/Монітор     Вебкамера 


  До змісту

Ляпас для Росії з 4 континентів: головне про успіхи та невдачі саміту Кримської платформи

Четвер, 19.08.2021 18:10   Джерело: сайт Європейська правда. Скорочено

   За чотири дні у Києві відбудеться міжнародна подія, масштаби якої – без перебільшення – є безпрецедентними для нашої держави. Її значимість також не варто недооцінювати, навіть попри те, що негайних результатів вона не дасть. Але міжнародна політика – це гра в довгу.

   Йдеться про саміт Кримської платформи, під час якого, уперше після протиправної анексії півострова Росією, буде створений міжнародний формат співпраці з питань повернення Криму.

   "Європейська правда" з’ясувала список учасників цієї події. Цей текст коротко пояснює, чому це представництво є справді крутим навіть попри те, що у ньому лишилися проблеми. І ці проблеми також не можна оминути увагою – у тому числі у ставленні до нас з боку окремих країн, демократичних і не дуже.   У понеділок 23 серпня у центрі "Парковий" зберуться представники як мінімум 41 держави світу та чотирьох міжнародних організацій, щоби разом ухвалити документ, який матиме назву "Кримська декларація" (або, якщо офіційно, Спільна декларація учасників міжнародної Кримської платформи).

   Кількість підписантів "Кримської декларації" невдовзі має збільшитися – документ буде відкритий для підписання тими країнами, які не зважилися поїхати до Києва на урочисту подію, але готові публічно повідомити про приєднання до нього.

   Наголосимо: список учасників Кримської платформи містить також неприємні, і навіть дуже неприємні несподіванки, але для них є пояснення. Про них трохи далі, а спершу – про те, хто приїде до Києва.

   Україна не раз проводила міжнародні події, найпотужнішою з яких досі була міністерська зустріч ОБСЄ у грудні 2013 року. Ця щорічна зустріч збирає 57 держав-учасниць організації, але лідери іноземних держав на неї не приїздять – лише очільники МЗС або дипломати нижчого рівня. Ще однією топ-подією був "чорнобильський" саміт з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії у 2011 році, куди приїхали п’ять президентів та чотири прем’єри й очільники кількох міжнародних організації.

   Саміт Кримської платформи за рівнем учасників суттєво перевершив попередній "рекорд України".

   Лише 8 з 45 учасників саміту будуть представлені на рівні держсекретаря (Норвегія) чи посла (Австралія, Греція, Кіпр, Канада, Нова Зеландія, Мальта, Японія). Всі інші надсилають на саміт топ-керівників. І це – показник, у досяжність якого було складно повірити, коли підготовка саміту лише розпочиналася.

   Отже, 23 серпня у на зустріч до Києва приїдуть президенти та очільники урядів 13 іноземних держав (14, якщо рахувати з Україною). На найвищому рівні на саміті будуть представлені Латвія, Литва, Естонія, Польща, Словаччина, Румунія, Угорщина, Молдова, Грузія, Словенія, Хорватія, Швеція, Фінляндія.

   Також найвищий рівень доповнять очільники або генсеки трьох міжнародних організацій (ЄС, Рада Європи, ГУАМ) та заступник генсека НАТО.

   Ще від двох держав приїде очільник парламенту – це Швейцарія (де ця посада є не менш впливовою за формального ротаційного "президента") та Чехія (президент якої Земан точно не є бажаним гостем в Україні, а прем’єр Бабіш - дискредитований і цієї осені найімовірніше втратить владу).

   І, нарешті, ще 17 держав будуть представлені на рівні міністрів. Переважно це – глави МЗС (Туреччина, Франція, Німеччина, Іспанія, Італія, Бельгія, Австрія, Нідерланди, Люксембург, Ірландія, Данія, Болгарія, Чорногорія, Північна Македонія), Британія та Португалія надішлють міністрів оборони, США – міністра транспорту Пітера Буттіджеджа.

   На останньому пункті варто буде зупинитися окремо. Але зараз – про обіцяне. Про проблеми.

   "На саміті будуть представлені чотири з шести континентів. Або, якщо бути зовсім точним – чотири з семи – з Антарктиди також ніхто не приїде", – напівжартома прокоментував очікування від саміту Дмитро Кулеба під час однієї з зустрічей із журналістами.

   І справді, у списку учасників є майже уся Європа (окрім РФ, кількох її сателітів та критично залежних від неї держав, чи держав-карликів), а також держави Північної Америки, Азії та Австралія (з Новою Зеландією на додаток)

Ляпас для Росії з 4 континентів: головне про успіхи та невдачі саміту Кримської платформи

   А от Африки та Південної Америки не буде взагалі – хоча навіть за останні резолюції ООН звідти надходять голоси. Та й азійське представництво є не наймасштабнішим. Причини цього найбільш наочно пояснює інша заява очільника МЗС, з якою він у четвер 19 серпня звернувся до учасників київської зустрічі. "Я хочу подякувати кожному, хто попри тиск Російської Федерації візьме участь у саміті Кримської платформи".

   Це – не порожні слова.

   Від джерел, дотичних до підготовки саміту, доводилося чути про те, яким був опір РФ створенню Кримської платформи. У Москві, схоже, вірили у свою здатність взагалі зірвати проведення саміту, і тому кинули на це усі сили. Тому кілька країн неофіційно давали згоду на свою участь – а потім відкликали її. Розповідали, що доходило навіть до скасування телефонної розмови Кулеби з колегою з Африки, під час якої останній мав підтвердити свою присутність на саміті, за лічені години до дзвінка.

   Хоча – чого приховувати – іншою причиною є слабка робота України на африканському, латиноамериканському напрямках та у Південно-Східній Азії.

   Втім, інформація, яку ЄвроПравда отримувала на умовах нерозголошення, також підтверджує, що головною причиною "ігнору" з боку цих регіонів є саме російський тиск або шантаж. Через нього до Києва не доїдуть навіть кілька дружніх до нас держав, а дехто – зменшив рівень представництва.

   Нинішня кількість лідерів держав та урядів на саміті Платформи справді є високою, але мала би бути суттєво вищою. Серед іншого, саме через Росію турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган, який планував приїхати до Києва, в останній момент вирішив надіслати сюди очільника МЗС. Інший яскравий приклад – азербайджанський лідер Ільхам Алієв, для його пріоритетом є домовленості з РФ щодо Нагірного Карабаху, він вирішив не їхати взагалі. Кілька держав ЄС тягнули до останнього, доки не погодилися на присутність, хоч і не на найвищому рівні.

   Треба відразу "зняти зраду" щодо Канади, яка надішле на саміт тільки посла. У цій країні у вересні відбудуться дострокові вибори, і політикам немає часу літати за океан; до того ж у Канаді в такий передвиборчий період більшості членів уряду законом заборонена участь у міжнародних заходах від імені держави.

   А от від кого Україна отримала знак неповаги – то це від канцлерки Ангели Меркель.

   Німецька лідерка зараз завершує роботу на посаді і не мала ані часових, ані інших обмежень, що виключали їх присутність у Києві 23 серпня. Берлін давав Києву сигнали про те, що вона розглядає таку можливість. А на фоні тих іміджевих втрат (у тому числі у частини німецьких виборців), які вона зазнала через захист "Північного потоку-2" – здавалося, що вона зацікавлена продемонструвати, що цінності для неї мають вагу.

   Але ні.

   Понад те, зараз йдеться про те, що вона показово приїде напередодні Платформи, 22 серпня (у неділю, в неробочий день!!!), і відразу полетить додому, не лишаючись на ранкове засідання саміту.

   А оскільки не буде Меркель, то не поїде до Києва і Еммануель Макрон.

   Звісно, Німеччина буде представлена міністром закордонних справ, і це немало. Звісно, є шанс, що Меркель ще передумає і продовжить візит, але цей шанс видається радше примарним. Але у політиці жести мають значення. І це рішення канцлерки справді виглядає як жест.

   Хоча – треба наголосити – юридично між рівнями представництва відмінності немає. Всі 45 (якщо число не зміниться найближчими днями) учасників саміту, чи то представлені президентом, чи то послом – стануть підписантами Кримської декларації від імені всієї своєї країни. Тож цей документ заслуговує на окремий аналіз, і ЄвроПравда його підготує, коли той буде остаточно узгоджений та опублікований.


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Російсько-українська війна".Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар
Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):