Тег AREA. Top_221


Сайт Л і с к и               Головна      Про сайт     Архів новин     Флора/Монітор     Вебкамера 


  До змісту

Українці в Єгипті

Понеділок, 25.01.2021 15:36   Джерело: сторінка Diaspora.ua. Скорочено

   З нагоди 29-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Єгиптом (25 січня 1992 року) фейсбук-сторінка Diaspora.ua публікує розповідь про українську діаспору в Єгипті.

   У розпал курортного сезону в Єгипті нікого вже не дивують вигуки місцевих торговців "Слава Україні", адже останніми роками українці становлять понад половину туристів зі Східної Європи. Водночас ми майже нічого не знаємо про українську діаспору в Єгипті.

Українці в Єгипті

   Вважається, що першими українцями, що бували в Єгипті та певний час там мешкали, були прочани з Великого князівства Київського та Галицько-Волинського князівства, які відвідували християнські святині Єгипту, зокрема монастир Св.Катерини на Синайському півострові. За періоду османського панування в Єгипті (з XVI ст.) українці потрапляли сюди як бранці, захоплені під час нападів на землі Великого князівства Литовського, згодом Речі Посполитої. Втім даних про чисельність та географічний розподіл українців в Єгипті того часу немає.

   З часу постання напівнезалежного Єгипту під орудою хедивів, туди час від часу стали прибувати мандрівники з України. Наприклад, серед них був український науковець та дослідник Єгор Ковалевський, який протягом 1847-1848 рр. здійснював географічні та геологічні розвідки, шукав поклади золота. Варто згадати і про подорож до Єгипту відомого українського мандрівника з Києва Василя Григоровича-Барського, який у 1728 році 8 місяців прожив при дворі александрійського патріарха в Єгипті. Своїми близькосхідними спостереженнями він заклав основи вітчизняного сходознавства. Леся Українка також деякий час жила й лікувалася в Єгипті - в Александрії та Хелуані, і написала збірку поезій "Весна в Єгипті".

Українці в Єгипті
В Александрійській бібліотеці у 2002 році відкрито меморіальну дошку з бронзовим барельєфом поетеси скульптора Богдана Коржа (прим. ред. "Ліски")

   Досить цікаві дані про переїзд до Єгипту українців з Криму можна знайти в книжці Гриця Божка, виданій у Німеччині в 1946 році - "Українці в Єгипті". А про міжвоєнну еміграцію українців до Єгипту варто прочитати у статті Юрія Юзича.

   За радянської доби з України до Єгипту відбувалася невелика міграція: в рамках направлення радянських фахівців до дружнього Єгипту, а також українки, які виходили заміж за єгипетських студентів. У 1960-70-ті роки українські інженери зробили важливий внесок у розбудову єгипетської економіки, а чимало єгипетських студентів закінчили українські вищі навчальні заклади. Тому певний час українська громада тут складалася з жінок -дружин єгиптян та військових та цивільних фахівців, які мешкали там з родинами.

   Із розпадом СРСР та постанням незалежної України, поряд зі "шлюбною еміграцією", більшу частину еміграції з України становили трудові мігранти. Значний відсоток становили тимчасові робітники, особливо з піднесенням туристичної індустрії Єгипту. З початку 2000-х років окремі туристичні поїздки до цієї країни перетворилися на сезонну хвилю.

   За приблизними підрахунками, на території Арабської Республіки Єгипет проживають, працюють або навчаються 4000 громадян України. Станом на січень 2020 року на консульському обліку Посольства України в Арабській Республіці Єгипет перебували 130 громадян України. Водночас, за робочою інформацією протягом 2018 року Єгипет відвідало близько 1 млн. 170 тис. українських громадян, переважно туристів, що становить найбільший відсоток з країн Східної Європи.

   Основними осередками української діаспори у Єгипті є Каїр, Олександрія та курортна Хургада. Найбільш активною є українська громада Каїра, активістами якої є жінки, зокрема Наталія Валяєва. Щорічно за ініціативи активісток української громади та за сприяння Посольства проводяться заходи з відзначення річниці Незалежності України, різних подій в історії України, дня народження Тараса Шевченка, зустрічі Нового року, Дня вишиванки тощо.

   Так, останнім на сьогодні великим заходом, організованим українською громадою Єгипту, було святкування Дня св.Миколая в грудні 2019 року. Також під час проведення в Україні президентських та парламентських виборів громадяни України залучаються до роботи у дільничній виборчій комісії.

   З початком російської агресії в Криму та на Донбасі українська громада Каїра надає благодійну допомогу батьківщині. Водночас саме під впливом російської агресії проти України, українці в Хургаді, які до того входили до російсько-білоруської громади, відокремилися і створили власну організацію в 2015 році.


   Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Iсторія".Вам була корисна ця стаття?

Можете додати свій коментар
Щоб змінити слово на інше (якщо букви важко розпізнати), клацніть на малюнку

Ваше ім'я:         Слово з малюнка:  

Коментар (до 1000 символів, тільки текст, гіперпосилання недопустимі):