До змісту
Реставрація Четвертої башти Київської фортеці
Два роки тому в замітці "Кому належить Наводницька вежа?" ми писали про Четверту вежу Київської фортеці (Наводницька вежа, вул.Старонаводницька, 2А) - складову частину однієї з найбільших у світі кам'яно-земляних фортець. На той час ця майже 200-річна історико-архітектурна пам'ятка національного значення знаходилась у занедбаному стані і продовжувала руйнуватись далі.
Директорка департаменту культури Київської міської держадміністрації Діана Попова повідомила позавчора про початок реставрації Наводницької башти. "Згадайте сучасний вигляд 4-ї вежі Київська Фортеця і відразу ж почніть забувати, адже ... ми розпочали масштабні реставраційні роботи на цій надважливій пам'ятці", – написала Попова на свої сторінці у мережі Фейсбук.
Вежа №4 (1833-39) будувалася як оборонна казарма для кількох армійських рот. Розрахована на 500 осіб з озброєнням і 22 гармати. Через невеликі розміри називалася "малою вежею". Сполучалась оборонною стіною, до якої входила Наводницька брама (1861), з казармою військових кантоністів (прим. ред. "Ліски": тепер у цій будівлі знаходиться Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації), а з вежею №2 земляним валом, на місці якого було споруджено стрілецький тир (не зберігся).
У кінці 19 ст. вежу було пристосовано для утримання арештантів цивільного відомства. Двоповерхова, цегляна, в плані кругла (діам. 54 м), з внутрішнім брукованим подвір’ям і арковим проїздом на першому поверсі. Поверх розділено на 22 склепінчасті відсіки — каземати. Кожний каземат первісно мав по дві амбразури на зовнішньому фасаді й одне прямокутне вікно з боку подвір’я. В кінці 19 ст. амбразури перетворено на вікна.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Історія Києва".