З листа 1945 року: "...приедете в Дарницю, то спросите где Кухмистерська слоботка - вам скажуть"
На території сучасного київського житлового масиву Березняки раніше були розташовані два окремі поселення, одне з них - між річкою Дніпром і озером Тельбин, а друге - між озером Тельбин і лінією залізниці від станції Дарниця до Петрівського мосту. У різних джерелах наводяться декілька варіантів назв цих поселень. Для подальшої розповіді візьмемо найближчі до описаних подій - радянський та німецький плани міста Києва, датовані 1943 роком. На них позначені село Кухмістерська слобода (ближче до Дніпра) і хутір Березник (за озером Тельбин).
З часом місцеві мешканці стали поширювати назву "Кухмістерська слобода" і на друге, заозерне поселення. Так зробив, зокрема, автор відправленого у 1945 році листа, зазначивши у зворотній адресі як Кухмістерську слобідку, так і вулицю Шевченка - незважаючи на те, що вулиця Шевченка фактично знаходилась на хуторі Березник. Таким чином, можна зробити висновок, що вже в перші повоєнні роки Кухмістерська слобідка остаточно поглинула територію хутора, і він залишався відокремленим лише формально - на планах.
Що ще цікавого у листі-трикутнику? З одного боку, у зворотній адресі автор зазначає: "г.Киев, Дарницкий р-н", проте в самому тексті листа пише дещо інакше: "...я от Киева живу 3 кил." (три кілометри - прим. ред. "Ліски"). Далі пояснює, як його знайти: "...приедете в Киев, то спросите, где Дарниця - то вам все скажуть. Когда приедете в Дарницю, то спросите, где Кухмистерска слоботка - тоже вам скажуть, а тут спросите по фамилии то все вам скажуть".
Прізвище відправника листа - Колоша - як виявилося (див. нижче), відноситься до найпоширеніших у списку корінних прізвищ мешканців колишньої території Березняків. До речі, й тепер кожний п'ятнадцятий киянин чи киянка з таким прізвищем (у цифрах - 7 із 107) проживають саме на Березняках.
Що стосується вулиці Шевченка, то її розташування у межах хутора Березник можна побачити на німецькому плані міста Києва того ж 1943 року. Сусідні з нею вулиці (пролягали південніше) називались Заозерна, Короленка і Залізнична.
На сучасних Березняках колишня вулиця Шевченка приблизно співпадає з відрізком проспекту Павла Тичини від бульвару Амвросія Бучми до вулиці Березняківської.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Історія Києва" та "Березняки".