Ювілей А.П.Чехова
29 січня 1860 р. у Катеринославській губернії народився майбутній письменник Антон Чехов. Його батько — Павло Єгорович Чехов (1823–1898) — українець, народився в селі Вільховатка Полтавської губернії, жив у селі Вовча Балка на Харківщині. Бабуся А. Чехова Єфросинія Шимко, у якої він часто гостював, розмовляла українською мовою. Від пуп’янку хлопчик спілкувався українською, російську вивчив згодом, тому у творах А.Чехова багато українізмів.
Чехов дуже часто думав українською. Тому й писав: «А чому б і не приїхати? Поблукали б і побалакали… Хай хоронять Вас українські Феї… Будьте здоровенькі. Ваш Чехов» (Лист Чехова до Смагіна, 30.І.1892). В анкеті перепису 1890-го року Антон Чехов написав: «національність — малоросіянин». «Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу, музику і прекрасну пісню, сповнену чарівної мелодії. Я люблю український народ, який дав світові такого титана, як Тарас Шевченко», — писав А. Чехов Агатангелу Кримському.
Україна постала в оповіданнях письменника «Степ», «Щастя», «Печеніг», «У рідному кутку», «На шляху». Знаменита п’єса «Чайка» була задумана А. Чеховим у період його знайомства з актрисою Марією Заньковецькою, яка стала прототипом головного образу твору Ніни Зарєчної.
Ось слова Марії Заньковецької про Чехова: «Він теж умовляв мене перейти на російську сцену, а я в свою чергу соромила його, що він, сам українець, підмовляє мене до зради. Дорікала його, що він не пише рідною мовою … » («Літературна спадщина», 1960, С. 593).
У тому й трагедія бездержавного народу, що найкращі виші, театри, видавництва – у метрополії, а не в колонії; що в пошуках читачів, глядачів, талановиті митці переходять на чужу мову.
І в рік 160-річного ювілею, і в попередні роки постановники українських театрів охоче ставлять вистави за творами класика, причому не тільки такими знаменитими як "Вишневий сад", "Дядя Ваня" чи "Чайка", а й менш відомими.
У фотогалереї - сцени з вистави за мотивами п'єси Антона Павловича Чехова "Предложение" (Київський академічний драматичний театр на Подолі).
На відео - епізод з п'єси-жарту Чехова "Медведь" у виконанні молодих акторів Художнього драматичного театру Vilnyi Teatr.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегами "Відео" та "Гумор".