Шматочок старовини у печерському дворі
В затишному дворику одного з житлових будинків на столичному Печерську можна побачити старовинну водорозбірну колонку, яка випадково збереглася до наших часів. Вірніше, зберігся лише чавунний корпус (правильна його інженерна назва - колона). Важіль і трубу, з якої бігла вода, з колонки давно демонтовано.
З тильного боку колонки мається відлита заодно з корпусом прямокутна рамка, всередині якої у три рядки написано:
МКХ - УССР
МЕТАЛЛ З-Д
МОГИЛЕВ ПОД
Напис означає, що колонка використовувалась у радянські часи (Министерство коммунального хозяйства УССР), і виготовлено її на Могилів-Подільському металообробному заводі у період з 1960 до 1965 року - саме в ці роки завод мав таку назву (до 1960 це була "Артель "Красный металлист", а після 1965 - "Могилёв-Подольский ремонтно-механический завод").
Підніжжя водорозбірної колонки, вимощене з цеглин, значно цікавіше за саму колонку. Справа в тому, що ці цеглини явно відносяться до більш давнього часу, оскільки мають характерне маркування у вигляді клейма цегляного заводу. У нашому випадку на клеймі нанесені літери "СШ".
У довіднику "Весь Киев" за 1915 рік наведено список київських цегляних заводів. Всього їх налічувалося тоді 13. Припускаємо, що наші цеглини з клеймом "СШ" виготовлені на заводі Семена Федоровича Шевченка. Підприємство засноване в 1813 році, налічувало до 100 працівників, які виготовляли за рік близько 750 тисяч штук цегли. Цеглини, якими вимощено місце перед колонкою, ймовірно, використані повторно - з розібраної раніше будівлі.
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Історія Києва".