Багата на мікроелементи чуфа відроджується на півдні України
Національним прохолодним напоєм в Іспанії є Орчата. Він дуже популярний в цій країні, особливо у Валенсії, там можна зустріти навіть спеціальні заклади – Орчатерії, де можна спробувати кілька різновидів цього напою. Орчата дуже схожа на молоко, але, як виявилося, з молоком не має нічого спільного. Напій приємний, солодкуватий з горіховим смаком, а готується з рослини, яка називається Чуфа.
Чуфа родом із Середземномор’я, де у неї є безліч назв: земляний мигдаль, сить, тигровий горіх, смикавець їстівний. Що цікаво, кожна держава дає власну назву чуфі. Наприклад, араби називають цю рослину солодким коренем, у німців та італійців чуфа називається земляним мигдалем, а у бразильців це бульбова трава.
У 30-х роках ХХ ст. на Херсонщині вирощували близько 100 га чуфи для Одеської кондитерської фабрики, тож ця культура для нашого регіону не новинка. Зараз чуфа є однією з перспективних нішевих культур. В Україні виведено такі сорти, як "Фараон" і "Новинка". А спеціально для півдня України – сорти "Снігурівський" та "Інгульський".
Вирощувати чуфу нескладно. Найкраще підійде ґрунт з легким механічним складом. За порадами фахівців, перед посадкою горішки чуфи необхідно замочити у воді на 3-4 дні, міняючи воду щодня. Після того, як кущі розростуться, їх підгортають як картоплю. Взагалі сама агротехніка вирощування чуфи дуже схожа з агротехнікою вирощування картоплі. Додаткові підгортання необхідно проводити після сильних дощів, прополок, поливів, щоб не оголилася коренева система. Якщо літо видалося спекотним, то у чуфи можуть пожовтіти кінчики листя, тоді рослину поливають (але не холодною водою).
Завдяки тому, що Чуфа є культурою різнопланового використання і має високу продуктивність, її можна (й необхідно) рекомендувати для широкого впровадження на півдні України.
Ну і наостанок - як же приготувати цей чудовий напій Орчату, який Каталонський король назвав не молоком, а золотом? Дуже просто! Для цього потрібно 1 літр води, 200 грам цукру і 250 грам чуфи. Чуфу замочують у воді на 24 години. Потім проціджують, подрібнюють, ретельно змішують з цукром і розводять водою. Суміш настоюють протягом однієї години, після чого проціджують. Насолоджуйтесь освіжаючим і дуже корисним напоєм!
Схожі публікації на сайті "Ліски" можна знайти за тегом "Флора ДВРЗ".