Мак (Papaver), род. Макові (Papaveraceae).
На клумбах зустрічаються як звичайні, так і махрові різновиди. Також маки можна часто зустріти вздовж доріг, особливо залізниць, де вони знаходять мікроклімат, близький до свого рідного, степового.
Слід розрізняти мак-самосійку (Papaver rhoeas) і культурний мак снодійний (Papaver somniferum). У першого насіння при дозріванні самочинно випадають крізь отвори у коробочках, тому їх вдається зібрати лише частково, а в їжу вони вважаються непридатними. Саме цей вид є поширеним бур'яном наших полів. Цей вид помірно отруйний, не поїдається скотиною, але й наркотичних властивостей не має.
Другий вид (мак снодійний), у свою чергу, поділяється на олійні та опіумні сорти. Олійні так названі тому, що їх їстівне насіння багате на олію, яку можна з них виробляти, хоча частіше ми зустрічаємо це насіння у цільному вигляді. Навряд чи можна назвати макове насіння дуже корисним, тим не менш воно містить багато кальцію, цинку, і повноцінних білків.
Медицина використовує алкалоїди морфін, кодеїн, наркотин, нарцеїн і папаверин із молочного соку з коробочок мака снодійного. Олійні сорти містять незначні концентрації цих речовин. Для опіумних, навпаки, характерні товстостінні коробочки із рясним соком. Чутливий хімічний аналіз виявляє сліди алкалоїдів у в насінні. Але їх малий вміст дозволяє вільно продавати та вживати цей продукт, хоча періодично вирощування маку заборонялося державою, без розмежування відносно сортів.
У народній медицині застосовуються пелюстки маку (самосійки), в основному як заспокійливий засіб.