Липа (Tilia), сем. Липові (Tiliaceae).
Одне з найзвичайніших дерев і в місті, і в лісі. Листя придатне в їжу (проте містить забагато слизистих речовин), із квітів готують чай, але самі вони не такі солодкі, як можна було б очікувати з їх аромату. Цвітуть у червні, неодночасно. Вірогідно, у нас росте кілька видів липи, основний серед яких – Липа серцелиста (Tilia cordata).
Багато людей задають питання: чому ж до 1 липня практично кожного року не залишається вже жодної квітки на липах? Чому нас так "обманює" традиційна назва сьомого місяця? На це можна знайти багато варіантів відповідей. Наприклад: 1) Раніше, в період формування загальновживаних назв місяців, клімат був суттєво холоднішим, і всі явища природи затримувалися приблизно на місяць. Ця здогадка ускладнюється тим, що до 1918 року, за старим стилем, "липень" починався аж 14 липня за новим стилем, і тривав до 13 серпня. Важко повірити, що колись клімат був настільки холодним, що липи цвіли аж так пізно. 2) Ця назва запозичена з північних слов'янських народів (наприклад, білорусів), або від мешканців гір (Карпат). 3) Назва ґрунтується не на цвітінні дерев, а на заготівлі нового врожаю липового меду, яка, за логікою, і повинна відставати від цвітіння десь хоча б на місяць.
Липовий цвіт найчастіше вживається як потогінний, сечогінний, протизапальний та відхаркувальний засіб у вигляді гарячого напою. Однак тривале зловживання цим напоєм може призвести до порушення зору і хворобам серця чи нервової системи. Що стосується можливості використання липових плодів-горішків, то відомості про них у літературі дуже обмежені. Деякі стверджують, що вони їстівні, хоча вказують також на жорсткі оболонки плодів та далеко не найкращий смак. Були також спроби екстрагувати з плодів олію бензином, або отримати з них "молоко"/"вершки" перетиранням та замочуванням у гарячій воді. Але відомо, що далеко не всі рослинні олії корисні, частіше буває як раз навпаки. Оскільки склад жирних кислот у плодах липи не досліджено, краще не ризикувати та не займатися такими трудомісткими експериментами.